!--HoşqeLdiniz--!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

!--HoşqeLdiniz--!

Sitemizdeki PayLaşımLardan YararLanmak İçin Mutlaka ÜYE (KAYIT) oLunuz.!!

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ferdi Tayfur(Biyografi)

YazarMesaj
By_ScoRpioN

By_ScoRpioN

Ferdi Tayfur(Biyografi) Empty
MesajKonu: Ferdi Tayfur(Biyografi)   Ferdi Tayfur(Biyografi) Icon_minitimePerş. Şub. 14, 2008 7:36 am

1945 yılında Adana Hürriyet Mahallesi'nde dünyaya geldi. Unlu tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur hayranı olan baba Cumali en küçük oğluna Ferdi Tayfur adını koyar. En büyük isteği Ferdi'nin iyi bir tahsil görmesidir. Ancak, babasının öldürülmesi, Ferdi'nin okul hayatinin başlamamasına neden olur. 10 yaşına basan Ferdi, çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulunur. Genç Ferdi daha 17 yaşındayken şarkıcı olmak hayaliyle Adana'dan İstanbul'a gelir. O yıllarda çocuk şarkıcılara pek rağbet bulunmadığından, kendini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, tekrar Adana'ya döner ve çiftlikte traktör şoförlüğüne devam eder. Bütün günü Çukurova'da Pamuk taşımakla geçen Ferdi Tayfur'un gönlünde alevlenen sarkıcılık ateşi bir turlu sönmez. Şarkıcı ve şöhret olmak ümidiyle için için yanmaktadır şoför Ferdi. Sonradan İzmir'den ve Konya'dan çalışarak İstanbul'a gelir ve Saya Plak ile anlaştıktan sonra o firma için altı plak doldurur. Ancak yaptığı 45'likler fazla satmaz ve patronu Ferdi de gelecek görmeyerek anlaşmayı bozar. Her defasında karşısına şanssızlık çıkmaktadır. Abisinin bir iftira üzere hapse düştüğünü duyan Ferdi yeniden Adana'ya döner ve çiftlikteki işlerin başına geçer. Aradan iki bucuk yıl geçmişti, 25 yaşına basmıştı Ferdi artık, Zeren plak firmasından çağrı alır ve sahibi Ferdi'nin plak doldurmasını ister. Yedinci 45'liği Kaderimsin büyük bir ilgi görür. Fakat şanssızlık yine yüzünü gösterir ve plak firması kapanmak zorunda kalınca Ferdi 4 yıl boyunca boş kalmıştır. Sonra Kader plak firmasıyla yaptığı Huzurum Kalmadı adlı plak istenen satışı yapar. 1973 ve 1974 yıllarında Görsev Plak adına beş tane plak yaptı, Kir Çiçekleri, Bana Gerçekleri Söyle, Postacı, Mahkumların Duası ve Yüreğimde Yara Var. 45'likler, ancak Ferdi'nin geçimini sağlamaya yeter. Ama aradığı, istediği çıkışı bir türlü yapamaz. Sonra arkadaşı İsmail Mersinli'yle El ele adında bir plak şirketi kurar, orda çıkardığı Aksam Güneşi çok büyük oranda satış yapar. Yalnız, başından beri yakasını bırakmayan şanssızlık yine Ferdi'nin peşini bırakmamıştı. Çeşitli olaylar yüzünden o firmayı kapatmak zorunda kalır. Sonradan Elenor plakla anlaşır, orda Bırak Su Gurbeti, Alıştım, Yad Eller ve Çeşme ile o zamanın en çok satış yapan 45'liklerdi. Şans ibresi artık Ferdi'den yana dönmekteydi. Bu arada sinemada da adını duyurur Ferdi Tayfur. 1976 yılında Çeşme filmini çekerken Necla Nazır ile tanışır ve ona aşık olur. Adini Arabesk müziğin Devleri arasına yazdıran Ferdi Tayfur, gazino ne onlarının bas köşesindeki yerini de kısa zamanda alır. Gazinocular, filmciler ve plak yapımcıları Adana'nın bu bağrı yanık şarkıcısının kapısını aşındırır. Allah "Yürü ya kulum" demiştir, Ferdi de yürümeye devam eder. Çeşme'den sonra yaptığı Derbeder, Benim Gibi Sevenler, Son Sabah, Boynu Bükük, Olmaz Olsun, Yuvasız Kuşlar, Batan Güneş, Huzurum Kalmadı, Günaha Girme, Kalbimdeki Acı, Sen de mi Leyla, Yaktı Beni, İnsan Sevince, Durdurun Dünyayı, Bir Damla Ateş, Bende Özledim, Herşeyim Sensin, Utanıyorum, Çılgın Arzular, Haram Oldu, İçimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sevgiler Çiçek Gibi, Affet Allah'ım, Naz Etme - Canına Okuyacağım, Allah'ım Sen Bilirsin, Hoşçakal Leyla, Bizim Sokaklar, Bana da Söyle, Emmoğlu, Mor Güller, Dünya, Of Dağlar ve Yoksun-Kor Talih, Zaman Tüneli, Klasikler 2, Zengin Olursam gibi kaset ve filmleriyle milyonların gönlünden ve dilinden düşmeyen Ferdi Tayfur, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından oldu. Dillere düşen şarkılarını sinemada ayni isimle filme çeken Ferdi Tayfur, çok sayıda film çekti. Sarkıcılık, sinema oyunculuğunun yanısıra, yönetmenlik arzusuyla yanıp tutuşan Ferdi Tayfur, su filmleri yönetti: Haram Oldu, İçimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Canına Okuyacağım, Sevgiler Çiçek Gibi ve Affet Allah'ım. Yaklaşık 100 kaset ve 30'un üzerinde film yapan unlu sanatçı 9 kez Altın Plak ödülü aldı. 1982 yılında kendi adına Ferdifon Plakçılık şirketini kuran Ferdi Tayfur'un Konya'da tanıştığı bir kadından bir oğlu, evliliğinden 2 kızı ve yaklaşık 25 yıldır birlikte olduğu sinema oyuncusu Necla Nazır'dan da bir kızı bulunuyor. 2000 yılında seker hastalığı sonucu ayak parmaklarını kaybetmekten son anda kurtulan sanatçının yurtiçi ve dışında milyonlarca hayranı bulunuyor.
https://somahack.yetkin-forum.com

Ferdi Tayfur(Biyografi)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Orhan Gencebay(Biyografi)